Merja Kuusisto

Curriculum Vitae

Henkilötiedot

  • Nimi: Merja Kuusisto
  • Syntymäaika- ja paikka: 04.12.2954 Hausjärvi
  • Nykyinen asuinpaikka: Tuusula

Koulutus

  • Kaupallinen perustutkinto 1976
  • Kauppateknikko 1979
  • Kotiavustajakurssi
  • Apuhoitaja 1982
  • Sairaanhoitaja 1991
  • Erikoistuminen sisätautikirurgian sairaanhoitajaksi 1995

Työkokemus

  • Kansanedustaja 2007 -
  • Palveluvastaava, Roselius-säätiön Kustaa-Aadolf –koti 1998-2007
  • Sairaanhoitaja ilta- ja yöpartiossa, Järvenpään ja Tuusulan alue 1996-1998
  • Sairaanhoitaja, Jokelan kotihoito
  • Varahenkilönä perushoitajan tehtävissä, Tuusulan terveyskeskus
  • Terveyskeskusavustaja, Tuusulan terveyskeskus, osastot I ja II ja päivystysvastaanotto
  • Sijaisuudet perushoitajana, Helsingin kotisairaanhoito ja Koskelan sairaala
  • Kotiavustaja, Helsinki ja Tuusula
  • Kirjamyynnin vastaava, Lakimiesliitto
  • Myyjä ja nuortenkirjojen vastaava, Helsingin Kirja-aitta

Luottamustehtävät

Eduskunta

  • Kansanedustaja 21.3.2007 –
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta, jäsen 30.06.2011-
  • Liikenne- ja viestintävaliokunta, jäsen 30.06.2011-
  • Ympäristövaliokunta, varajäsen 30.06.2011-
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut, varajäsen 18.9.2007 -
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta, jäsen 3.4.2007 – 29.06.2011
  • Ympäristövaliokunta, jäsen 3.4.2007 – 29.06.2011
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta, varajäsen 3.4.2007 – 29.06.2011
  • Helsingin ja Uudenmaan kansanedustajien neuvottelukunta, varapuheenjohtaja 2007 –
  • Eduskunnan ympäristö- ja luontoryhmä, johtokunnan jäsen 2008 – 2011
  • Eduskunnan TULES-ryhmän jäsen 9/2011 -
  • Eduskunnan Vapaaehtoistoiminnan tukiryhmän jäsen 2010 -
  • Eduskunnan Stroke-ryhmän jäsen 2011 -
  • Eduskunnan Köyhyysryhmän jäsen 2011 -

Mukana myös Ikäihmisten hyvinvointiryhmän, Sydänryhmän ja Vammaisasioiden yhteistyöryhmän toiminnassa vuoteen 2011 asti.

Muut valtakunnalliset luottamustehtävät

Sosialidemokraattinen puolue

  • SDP:n puoluevaltuuston jäsen 2001-2008, 2012 -
  • Sosiaalipalvelujaosto 2011 -
  • Sosiaalivakuutusjaosto 2011 -
  • Terveystyöryhmä 2011 -
  • Liikenne – ja viestintäryöryhmä 2011 -
  • Asunto- ja maapoliittisen työryhmän jäsen 2007 – 2011
  • Ilmasto- ja energiatyöryhmän jäsen 2007 – 2011
  • Sosiaali- ja terveystyöryhmän jäsen 2007 -
  • Työelämätyöryhmän jäsen 2007 – 2011
  • Ympäristötyöryhmän jäsen 2007 – 2011
  • Tuusulan sos.dem. valtuustoryhmän puheenjohtaja 2011 -
  • Tuusulan Demarit ry:n johtokunnan jäsen
  • Tuusulan sos.dem. kunnallisjärjestön edustajiston jäsen eri jaksoja 1980-luvulta lähtien
  • SDP:n  kultainen ansiomerkki myönnettiin vuonna 2009.

Uudenmaan liitto

  • Uudenmaan liiton maakuntavaltuuston jäsen 2001 -
  • Maakuntahallituksen jäsen 2003-2004

Muut alueelliset luottamustehtävät

  • Keski-Uudenmaan Sopimuskoti ry, hallituksen varajäsen 2008 ja jäsen 2009 -
  • Kuurojen Palvelusäätiön Hyvinkään toimipisteiden neuvottelukunta 20.5.2008 -

Tuusulan kunta

  • Kunnanvaltuuston puheenjohtaja 2001 – 2006 ja 2009 – 2010
  • Kunnanvaltuuston 1. varapuheenjohtaja 2007 –2008
  • Tuusulan kunnanvaltuuston jäsen 1985-
  • Tuusulan kunnanhallituksen varapuheenjohtaja 02.01.1997- 31.12.2000
  • Tuusulan kunnanhallituksen jäsen 13.03.1990-1.01.1997
  • Tuusulan kunnanhallituksen varajäsen 01.01.1989- 12.03.1990
  • Valtuuston puheenjohtajana/vpj:na läsnä kunnanhallituksen kokouksissa 2001-
  • Keski-Uudenmaan kuntien kumppanuusverkoston KUUMAN hallitus 2009-
  • KUUMA-hallituksen varapuheenjohtaja 2010
  • KUUMA-parlamentti 2005-
  • KUUMA-parlamentin puheenjohtaja 2006

HOK- Elanto

  • HOK – Elannon edustajiston jäsen 2004-
  • Elannon edustajiston jäsen 1980-luvulla

Muita kunnallisia luottamustehtäviä mm:

  • Elinkeinoneuvottelukunnan jäsen 2003 -
  • Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuuston varajäsen 2001 – 2004
  • VVO:n hallintoneuvosto
  • Vuokralaiset VKL ry:n hallitus 2010-